Vognebortsi

Вогнеборці

Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні

Вогнеборці

Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні

Як створити підрозділ, який буде працювати

Добровільна пожежна команда (далі – ДПК), як вже видно з назви, – є добровільним формуванням. Це означає, що люди, які в цьому беруть участь, не мають жодних зобов’язань, окрім власного бажання.
У цьому матеріалі ми розповімо Вам детальніше про те, з чого складається життя ДПК і чому так важливі архітектура будівлі, обладнання, тренувальний майданчик і навіть настільні ігри. 

Роль будівлі

Якщо будівля пожежної частини є лише гаражем, у шафах якого висять куртки, а під ними — штани з взуттям, – то вона ніколи не виконуватиме інтеграційної функції. 

Будівля пожежної станції має бути місцем, де активні пожежники та інші члени добровільної пожежної команди бажають проводити свій вільний час і забезпечувати простір для інтеграції. 

На прикладі Польщі мінімальним стандартом є загальна кімната, в якій можуть бути: 

Таким чином, вже на етапі проектування відбувається процес сприяння або усунення фактору інтеграції. Якщо депо є лише гаражем із місцем чергування, то воно не привабить ані жителів, ані членів команди, тому що немає де поспілкуватись, обговорити дії, провести час. 

Якщо йде дощ, то немає де проводити заходи для дітей, які приходять зі школи на заняття, немає де прийняти більшу групу гостей і провести теоретичне навчання, тому, пристосовуючи будівлю до потреб депо, варто про це подумати. 

Приміщення центру безпеки Солотвино

Депо ДПК в Ожарові Мазовецькому

Скромне місце для проведення часу, ДПК Боженцін

Збори - як фактор формування команди

Відомо, що команда працює злагоджено, коли вона перебуває на викликах. Тоді вона може інтегруватися, але це по суті – штучна інтеграція, обмежена найактивнішими 3-6 людьми, які мають найбільше часу і живуть найближче, навіть якщо на папері обліковується 50 членів ДПК. Слід пам’ятати, що кількість членів ДПК або інших асоціацій є дуже неточним показником людських ресурсів організації. Найбільшим ризиком є ситуація, коли лише деякі члени реально беруть участь у житті організації, а решта фігурують тільки в статистиці, фактично не маючи з нею жодного контакту. 

Найважливішим фактором інтеграції та побудови життя частини є збори членів. Ви обираєте день і час для зустрічі, які в принципі всіх влаштовують. 

Збори поділяються в залежності від віку учасників і їх призначення: 

Збори дорослих членів складаються з усіх активних рятувальників та інших членів, які досягли 18 років. Збори молодіжних пожежних команд – це діяльність членів молодших за 18 років під наглядом опікуна. 

Господарські збори

Для виховання характеру членів колективу, незалежно від віку, існує рівність господарських обов’язків. З цієї причини не рекомендується наймати прибиральницю і замовляти ремонтні роботи на зовні, крім генерального ремонту. Бажано, щоб такі дії, як утримання приміщень, прибирання, перевірка інфраструктури та дрібний ремонт, виконувалися самими членами під час господарських зборів. Це також має освітню та розвиваючу цінність через те, що деякі діти виховуватимуться без батьків – і ДПК може і має бути місцем, де хлопчики набувають необхідних життєвих навичок.
Господарський збір також використовується для перевірки технічних ресурсів і звітності про потребу в запчастинах, поповнення особистого спорядження тощо. Під час господарських зборів проводиться також поточний огляд обладнання та записи до технічної книги згідно з технічним паспортом приладу.

Тренувальні збори

Знання та навички рятувальників мають властивість забуватися, тому з цієї причини необхідно організовувати систематичні навчання.
Для підтримки хорошого рівня знань і вмінь вправами під час таких зборів можуть бути:

Інтеграційні збори

Організовуються з метою відпочинку, оздоровлення та створення плану роботи для участі ДПК в житті місцевої громади. Це – участь у проходженні релігійних свят (варта біля Гробу Господнього, вівтарна служба напередодні Різдва), популяризація підрозділу на фестивалях та заходах у громаді, залучення до екологічних заходів (прибирання лісу) та діяльність історико-культурного спрямування (догляд за могилами місцевих історичних діячів, цвинтарями), співпраця зі школами, діяльність клубів за інтересами та ін.
Також важливо час від часу проводити День відкритих дверей підрозділу, під час якого кожен може прийти, подивитися на обладнання, поспілкуватися з пожежниками та записатися до ДПК. 

Молодіжна пожежна команда

Для деяких із Вас викликом буде організувати діяльність молодіжних пожежних команд у привабливий спосіб. Не можна допускати, щоб молодіжні збірні ставали своєрідними сховищами, в яких молоді люди чекають повноліття, щоб лише тоді (пройшовши відповідну підготовку) брати участь у акціях. До того часу молодь може брати участь у спортивних та протипожежних змаганнях, тренуваннях та інших заходах Добровільної пожежної команди, але цього може виявитися недостатньо, щоб запобігти нудьзі та вигоранню. Те, як молодь проводитиме час у молодіжній пожежній команді, залежить найбільшою мірою від креативності та відданості опікуна. 

Опікуном молоді має бути людина молодого віку, така, хто ще мить тому сама була підлітком. Такій людині найлегше буде придумати діяльність команди в привабливому вигляді. Але якщо серед Вас є старший чоловік, обдарований авторитетом – він теж відмінний кандидат на такого опікуна. Тільки б молодь не нудьгувала! 

Жінки в ДПК

Жінки в ДПК можуть мати власну секцію

ДПК в спільноті

Які люди потрібні ?

Функції, не пов’язані з безпосереднім реагуванням на події, але необхідні для життя Добровільної Пожежної Команди: 

Не усі вищезазначені функції є функціями, пов’язаними з прямим реагуванням на небезпечні події. Це – функції, про існування яких у складі ДПК не йдеться в жодних нормативних документах та інструкціях, але якщо Ви хочете, щоб Ваша добровільна пожежна команда жила – то без них неможливо. 

Співпраця з ДСНС

Оптимально активним залишатиметься підрозділ із планом розвитку та розкладом заходів на весь рік. Проте доцільно у співпраці з ДСНС розробити план розвитку ДПК у сфері підвищення компетенцій: 

Самоконтроль і нагляд

У Польщі третина добровільних пожежних команд (33%) відчуває труднощі, пов’язані з втомою та «вигоранням» людей, які управляють організацією. Втома та вигорання є ризиками, які слід усвідомлювати, тому ми рекомендуємо змінювати керівництво кожні 5 років на ротаційній основі в команді.