Vognebortsi

Вогнеборці

Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні

Вогнеборці

Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні

Що це – ДПК?

ДПК – це скорочення для словосполучення «добровільна пожежна команда». Добровільна пожежна команда – це побутова назва пожежних підрозділів, основу яких складають добровольці (волонтери). Формально, відповідно до Кодексу цивільного захисту України, вони називаються пожежно-рятувальні підрозділи для забезпечення добровільної пожежної охорони (ст. 63 Кодексу). Для спрощення ми у цьому матеріалі називатимемо їх ДПК.

Не всім відомо, але в Україні реагування на пожежі забезпечується не тільки державними пожежно-рятувальними підрозділами. Вони бувають різного виду:

 •  державні, підпорядковані Державній службі з надзвичайних ситуацій;

 • місцеві (комунальні), які утримуються місцевим самоврядування;

 • відомчі (на об’єктах, закріплених за профільними органами влади, наприклад, у державних портах, заводах, на залізниці тощо);

 • добровільні (де основу команди складають добровольці).

Власне останні і є ДПК, однак вони є доволі цікавим видом пожежно-рятувальних підрозділів і можуть теж бути різними. Але про це дещо пізніше.

Для чого взагалі потрібні ДПК, якщо є мережа державних?

В Україні функціонує дійсно доволі багато державних підрозділів у кількісному вираженні – більше 1000. Однак навіть такої кількості, навіть з підтримкою місцевих (комунальних) підрозділів, такої кількості не вистачає для адекватного реагування. Справа в тому, що пожежа – це подія, яка швидко поширюється, і для належного реагування потрібно максимально скорочувати час доїзду команди. Для прикладу в успішних західних країнах цей показник складає 5-6 хвилин[1] [2]. Швидкий доїзд сприяє зменшенню кількості матеріальних збитків і – що головне – запобігає людським жертвам. Наприклад, в США при населенні вдесятеро більшим за населення України річна кількість жертв від пожеж перевищує кількість таких жертв в України лише в півтора рази.

Національною Стратегією реформування ДСНС[3] заплановано досягнення показника реагування 10 хвилин у містах та 20 хвилин у сільській місцевості. Тобто навіть цей показник, який в рази більший за міжнародні стандарти, на жаль, наразі не виконується. І для досягнення цього показника в Україні необхідно створити приблизно ще 1000 пожежно-рятувальних підрозділів. Утримання такої мережі за державні кошти не є доцільним, тим паче, що пожежі у сільській місцевості трапляються рідше, ніж в містах. Відтак ефективним способом розширення мережі є створення добровільних пожежних команд.

Чому добровільні пожежні команди – це ефективно?

Створення добровільних пожежних команд – це перевірена іншими країнами практика, яка успішно працює в Польщі, Естонії, Німеччині, Австрії, США, Канаді та ряді інших країн. Крім економічної ефективності залучення (добровольці зазвичай не отримують винагороди або ж отримують незначну винагороду безпосередньо за виклик – при цьому найчастіше вони жертвують її на розвиток команди), добровільний пожежний рух значною мірою впливає на попередження пожеж та гуртування громади.

По-перше, це представники громади, які сприймаються як рівні собі.

По-друге, особисте знайомство з кимось, хто є добровільним пожежником, позитивно впливає на поведінку таких людей, адже виникає предметне розуміння щодо того, хто персонально ліквідовує наслідки неналежної поведінки.

По-третє, репутація ДПК як місцевих активістів / героїв може також позитивно впливати на сприйняття закликів до запобігання серед населення.

По-четверте, добровільна пожежна команда може символізувати місце згуртованості громади, а отже і впливати на інші ініціативи з активізації і гуртування населення як якірна точка. Так, у країнах ЄС депо ДПК – це і гуманітарний штаб, і клуб для підлітків, і місце святкувань весіль, і місце для проведення недільних барбекю.

Як утворюються добровільні пожежні команди в Україні?

Як зазначали вище, добровільні пожежні команди – доволі цікава форма пожежно-рятувальних підрозділів, оскільки є декілька суб’єктів, які їх можуть створювати, ще й у різній організаційній формі.

Так, ДПК можуть утворюватись:

 • органами місцевого самоврядування – з числа осіб, які постійно проживають на відповідній території;
 • громадськими організаціями – з числа їх членів;
 • суб’єктами господарювання, іншими юридичними особами – з числа їх працівників.

При цьому ДПК можуть утворюватись у вигляді юридичних осіб, відокремлених підрозділів або ж без утворення чогось з переліченого. Детальніше про порядок утворення дивіться у розділі «Хочу відкрити ДПК».

Цікавий факт. Відповідно до підзаконних актів пожежно-рятувальні підрозділи для забезпечення добровільної пожежної охорони можуть утворюватись у вигляді пожежних команд та пожежних дружин. Перші мають у використанні пожежний автомобіль чи пристосовану техніку. Другі – забезпечені лише мотопомпами та первинними засобами пожежогасіння. Вид таких підрозділів не впливає на організаційно-правову форму чи порядок утворення та оформлення відносин з добровільними пожежниками.

Хто може долучатись до діяльності ДПК?

Кодекс цивільного захисту України передбачає, що до діяльності ДПК можуть долучатись члени та учасники пожежно-рятувального підрозділу для забезпечення добровільної пожежної охорони (члени та учасники ДПК).

Члени ДПК – це добровільні пожежники, тобто ті хто безпосередньо залучаються до гасіння пожеж. Членами ДПК можуть стати повнолітні особи, без обмежень по статі, придатні за станом здоров’я до небезпечних робіт, уклали з ДПК договір та пройшли первинну підготовку. Засновник ДПК обов’язково має застрахувати добровільних пожежників.

Учасники ДПК – це прихильники підрозділу, які хочуть долучитись до його діяльності, але тільки у безпечних роботах (наприклад, превентивні заходи, соціальні кампанії, пошук фінансування тощо). Учасникам не потрібно проходити медогляд та первинну підготовку. Віковий поріг для учасників встановлюється установчими документами ДПК.

 

Різновиди застосування ДПК

Добровільні пожежні команди – це гнучкий інструмент для організації пожежної безпеки, однак множинні варіанти утворення і взаємодії можуть збити з пантелику. Нижче коротко про основні варіанти.

 

Варіанти застосування, якщо засновником є приватний бізнес (у Кодексі – суб’єкт господарювання):

 1. Створення ДПК тільки для забезпечення пожежної безпеки на території підприємства. У такому разі команда реагує тільки на пожежі «на об’єкті» і такий підрозділ є об’єктовим.
 2. Створення ДПК для реагування на об’єкті та виїзд на реагування в межах 20 хвилин від місця розміщення. У такому разі бізнес по суті матеріально допомагає громаді забезпечувати безпеку (витрати на пальне приватному бізнесу важко відшкодувати).
 3. Створення ДПК на балансі місцевого самоврядування, але його фізичне розміщення на території підприємства (юридично це буде ДПК створена місцевим самоврядуванням). У такому разі бізнес допомагає громаді надаючи приміщення для депо (та, ймовірно, залучаючи своїх працівників).

 

Варіанти застосування, якщо засновником є громадська організація:

 1. Створення самостійного пожежно-рятувального підрозділу для реагування на території громади (на балансі ГО депо, автомобіль і обладнання). При цьому фінансування може бути залучено ГО самостійно або фінансуватись повністю чи частково з місцевого бюджету.
 2. Створення ДПК як компліментарного утворення до місцевої чи державної пожежної команди. На балансі ГО немає пожежної техніки (можливо, тільки мотопомпа). Роль ГО – це юридичний зв’язок з добровільними пожежниками. Майно тоді знаходиться на балансі комунальної пожежної команди зі штатними працівниками або ж державного підрозділу.

 

Варіанти застосування, якщо засновником є місцеве самоврядування:

 1. Створення гібридного формату – коли на допомогу існуючій комунальній пожежній команді додатково утворюється добровільна пожежна команда, яка її посилює під час викликів. Тобто є невелика команда на чергуванні і зарплаті, а решта осіб – добровольці. Організаційно-правова форма при цьому варіанті може бути різною,. Детальніше про це читайте у матеріалах на сайті.
 2. Створення окремого пожежно-рятувального підрозділу у вигляді ДПК з переданням на баланс цього підрозділу майна. Організаційно-правова форма може бути теж різною на розсуд засновника. Про специфіку різних форм можна дізнатись у матеріалах на сайті. При цьому у підрозділі попри його добровільний характер може передбачатись незначна кількість штатних посад (наприклад, керівник та/або водії) або ж бути без штатних посад взагалі.

 

Про Проєкт

З 1 червня 2021 року стартувала активна фаза нового проєкту «Вогнеборці. Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні».

Проєкт розрахований на 3 роки і спрямований на підтримку системи цивільного захисту населення в громадах України шляхом формування добровільних пожежних команд, допомоги громадам в розробці планів реагування на надзвичайні ситуації та навчальних візитів представників громад, Головних управлінь ДСНС України у відповідних областях громад-учасниць Проєкту до Польщі для вивчення польського досвіду у вказаній сфері.

Про Фонд

Виконавцем Проєкту є Представництво Фонду міжнародної солідарності Республіки Польща в Україні. Фонд та Представництво Фонду в Україні є систематичними прихильниками розвитку добровільного пожежного руху в Україні і втілюють проєкти для досягнення цієї мети з 2016 року, надаючи місцевому самоврядуванню методичну та матеріальну підтримку у створенні добровільних пожежних команд та формуючи сприятливе законодавче поле у сфері цивільного захисту.