Добровільні пожежні команди (ДПК) відіграють надзвичайно важливу роль у житті українських громад. Їхнє створення та діяльність відображають сутність процесу децентралізації, спрямованого на зміцнення місцевих громад, адже це робить їх більш самостійними та відповідальними за власний розвиток і безпеку.
Підтвердженням цього є історія створення ДПКс. Ворокомле, що на Волині. 10 жовтня 2024 року відбулося урочисте відкриття добровільної пожежної команди Камінь-Каширської громади, проте шлях її створення та підготовки почався задовго до цього. У своєму виступі в рамках заключного круглого столу проєкту «Вогнеборці. Зміцнення спроможності українських громад шляхом розвитку добровільних пожежних команд» координаторка проєкту з боку громади Надія Савчук розповіла, як це було та які кроки дозволили реалізувати амбітний план громади.
Завдяки добровільним пожежним командам громади можуть самостійно вирішувати частину проблем, які раніше вимагали централізованого підходу, а відтак мешканці відчувають більше контролю та впливу на власну безпеку.
Зокрема, про це розповідає водій пожежної машини ДПК с. Ворокомле Анатолій Процик. Місцевий доброволець зазначає, що наявність власної ДПК у громаді прискорює прибуття вогнеборців майже вдвічі. А з урахуванням великої кількості лісів та глибоких торфовищ у громаді, які несуть підвищену небезпеку під час засухи, присутність вогнеборців “на місці”, які можуть якнайшвидше зреагувати чи розробити превентивні заходи для запобігання пожежам, є надзвичайно важливою. Адже нерідко, щоб приборкати стихійне лихо, яке вже “розгулялося”, потрібно залучати десятки рятувальників та проводити евакуаційні заходи. І навіть у такому разі ці ресурсозатратні дії не гарантують збереження майна, домівок і, що найважливіше, людських життів. Більше про мотивацію, навчання та те, як місцеві добровольці поєднують основну діяльність з обов’язками рятувальників, дивіться у міні-інтерв’ю пана Анатолія.
Наразі ДПК с. Ворокомле налічує 12 вогнеборців, які попередньо пройшли спеціалізоване навчання на базі ДСНС та отримали необхідну матеріально-технічну базу від Фонду міжнародної солідарності в рамках участі у проєкті “Вогнеборці. Зміцнення спроможності українських громад шляхом розвитку добровільних пожежних команд”. Окрім цього, наприкінці 2023 року місцеві вогнеборці взяли участь у навчальному візиті до Польщі, де польські колеги демонстрували, як працює європейська організаційно-правова модель ДПК на базі ГО. Згодом цю модель українські вогнеборці реалізували у своїй громаді.
Присутність добровільних вогнеборців у населеному пункті створює значний психологічний та практичний вплив.
Люди почуваються спокійніше, знаючи, що поруч є добре підготовлені особи, готові прийти на допомогу у разі надзвичайної ситуації. Марія Денисюк, мешканка с. Ворокомле, де нещодавно створили ДПК, також зазначає, що це підвищує рівень довіри мешканців до місцевих служб і зміцнює зв’язки в громаді, адже добровольці – це люди з їхнього оточення, яких місцеві часто знають особисто.
Староста села Ворокомле Камінь-Каширської територіальної громади Сергій Шевчик розповів, що, окрім захисту громади від надзвичайних ситуацій, реалізація такої ініціативи об’єднала та активізувала молодь.
“Ми показали, що здатні втілювати такі проєкти та розвивати наше село. Коли місцеві мешканці побачили результат нашої роботи – відремонтоване депо, навчених вогнеборців, то з’явилося усвідомлення, що до змін може долучитися кожен. Тож наразі в нас уже є мешканці, які також бажають приєднатися до ДПК”, – ділиться враженнями пан Сергій.
Історія Камінь-Каширської громади показує, що ДПК не лише виконує важливі функції з безпеки та захисту громади, але й сприяє її згуртованості та самостійності. Це приклад того, як децентралізація в Україні дозволяє громадам ставати більш незалежними, об’єднуючи місцевих жителів у спільному прагненні до кращого та безпечнішого життя.
Проєкт був реалізований за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, а також Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках 10-го раунду програми “Development Cooperation Partnership Program”.