7 жовтня 2024 року в селі Устя Корецької громади відбулося урочисте відкриття добровільної пожежної команди «Устянські вогнеборці». Корецька громада, що на Рівненщині, налічує 24 тис. населення, які проживають у 34 населених пунктах — місті Корець і 33 селах.
«Пожежна безпека була на часі ще до війни, а зараз питання стоїть досить гостро. Адже на території нашої громади є дуже віддалені населені пункти, які знаходяться від районного центру в межах 30 км. І якщо стається якась надзвичайна ситуація, великою проблемою є своєчасно дістатися потрібного населеного пункту та надати допомогу», — розповідає Корецький міський голова Людмила Дмитрук.
Створення ДПК в с. Устя було насамперед обумовлено віддаленістю населеного пункту, а також природними особливостями Устянського старостату, територія якого оточена лісами, а на території старостату розташовано багато аграрних угідь.
«Якщо говорити про Устянський напрямок, то цього літа було зафіксовано 12 пожеж. Чотири з них ми гасили спільно із Соснівською громадою, з якою підписали меморандум про співпрацю. Цей меморандум став ще одним позитивом у межах участі в проєкті “Вогнеборці”», — додає пані Людмила.
У рамках проєкту «Вогнеборці. Зміцнення спроможності українських громад шляхом розвитку добровільних пожежних команд» 12 добровольців ДПК с. Устя пройшли відповідну підготовку за програмою ДСНС, а також отримали необхідне матеріально-технічне забезпечення та фахову консультативну підтримку. У свою чергу, пожежний автомобіль для вогнеборців с. Устя передали польські колеги з міста-побратима Бихава.
Хоча до складу ДПК с. Устя входить 12 добровольців, долучилися до її створення понад 30 місцевих мешканців, які брали участь в облаштуванні та ремонті місцевого депо.
Про переваги створення добровільних пожежних команд на базі ГО також розповів головний спеціаліст із питань цивільного захисту та надзвичайних ситуацій Тарас Чернюк.
«Ми почали розбудовувати систему цивільного захисту ще в 2014 році у форматі МПК, де пожежники були повністю на забезпеченні громади. Проте, з огляду на те, що наша громада є аграрною і здебільшого “живе” на межі дотацій, ми зрозуміли, що варто змінювати підходи», — розповідає пан Тарас.
«Зміни розпочалися після візиту до Республіки Польща, де добровільні пожежні команди на базі ГО є звичною та поширеною практикою. Ми побачили, що якщо стається лихо в певному населеному пункті, то це проблема для всієї спільноти, тому добровільний пожежний рух там має надзвичайний відгук серед населення. Тож було прийняте рішення також рухатися в цьому напрямку з використанням європейського досвіду».
Проєкт був реалізований за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, а також Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках 10-го раунду програми “Development Cooperation Partnership Program”.