Добровільна пожежна команда Шпанівської громади, заснована 21 травня 2018 року, цьогоріч відзначила своє 5-річчя. Ініціатором створення ДПК став сільський голова Микола Столярчук, який залучив для її створення місцевих хлопців на чолі із її нинішнім командиром Олександром Божком.

У рамках круглого столу на тему “Розвиток добровільного пожежного руху в Україні. Історії успіху” керівник добровільної пожежної команди Шпанівської громади Олександр Божок розповів, що за цей час ДПК с. Шпанів здійснила понад 150 виїздів на гасіння пожеж і надання допомоги населенню.

“На момент створення пожежної команди до неї входили 12 добровольців. Попри брак забезпечення на той час, ми мали велику підтримку сільської ради та колег з ДСНС.

Тому, отримавши у розпорядження напівзруйновану будівлю, ми почали ремонтні роботи, і вона згодом перетворилася у двоповерхове пожежне депо”, — згадує пан Олександр.

За кілька місяців самостійно, руками добровольців, було збудовано двоповерхове сучасне приміщення в якому розташований гараж для пожежного автомобіля, службове та технічне приміщення, а також спортивний і тренажерний зал в якому безкоштовно можуть займатися всі охочі мешканці громади.

Нині пожежна частина с. Шпанів налічує 24 рятувальника та об’єднує однодумців, які прагнуть розвивати громаду, долучаються цілі сім’ї, тим самим відбувається залучення молоді, яка стане наступним поколінням вогнеборців Шпанівської громади.

Добровольці проходять навчання на базі ДСНС, власній базі та за кордоном за підтримки іноземних партнерів. Нещодавно проведено спільні навчання та змагання із пожежними добровольцями із Естонії та Польщі. Такі навчання перш за все підвищують професійність рятувальників та втілюють передовий досвід різних держав, а також налагоджують безпосередню комунікацію між командами та добровольцями різних держав. У лютому 2024 року із навчань в Республіці Польща повернулися двоє наших дівчат, які виявили бажання стати пожежними-рятувальницями ДПК.

Створення ДПК підтримала програма ULEAD та Міністерство закордонних справ Республіка Польща в рамках пілотного проєкту, яким в Україні керував Артур Гроссман, асистентом в проєкті була Агнєшка П’ясецька, а з боку ULEAD проєкт консультував Василь Кундрик. Сьогодні всі вони – у програмі “Вогнеборці”. У результаті співпраці з Фондом міжнародної солідарності ДПК Шпанівської громади отримала медтехніку, у вигляді двох портативних дефібриляторів. З допомогою даних приладів, члени ДПК зможуть надати екстрену допомогу у разі потреби. 

Команда має у користуванні пожежний автомобіль укомплектований засобами пожежогасіння, рятувальним обладнанням, а також засобами для надання первинної медичної допомоги. Матеріально-технічна база створена за сприяння сільської ради, головного управління ДСНС, іноземних партнерів, які систематично відвідують пожежну команду, та за рахунок власних коштів добровольців. Пожежники-добровольці здійснюють діяльність виключно на добровільних засадах та на безоплатній основі.

В приміщенні ДПК цілодобове чергування добровольців не здійснюється, але завдяки багатоступеневій системі оповіщення, яку допомогли втілити колеги добровольці із Чеської республіки, виїзд після оголошення тривоги здійснюється протягом 4-5 хвилин що дає можливість оперативно реагувати на надзвичайні події. ДПК також надає будь яку іншу допомогу з якою звертаються громадяни, серед яких були випадки відкачування води, рятування тварин, буксирування транспорту та повалених дерев, оперативне відновлення даху який було зірвано буревієм та інші види допомоги.

Окрім виїздів ДПК за командою оперативного чергового ДСНС якому безпосередньо підпорядковується, виїзди в складі команди здійснювалися для гасіння пожеж та ліквідації наслідків надзвичайних ситуаціх до інших громад, в тому числі в зону бойових дій поблизу м.Херсон.

За проявлену мужність під час рятування людей внаслідок ворожого обстрілу, доброволець нашої команди Андрій Одарчук нагороджений Президентом України Володимиром Зеленським відзнакою “Герой рятувальник року”.

З початку повномасштабного вторгнення шестеро добровольців стали до лав ЗСУ та ДПСУ, двоє з яких, Святослав Паламарчук та Роман Козирєв загинули боронячи Україну, Сергій Якимчук трагічно загинув під час будівництва бомбосховища. Ці хлопці назавжди залишаться в лавах добровільної пожежної команди.

Про особливості роботи команди та нововведення, які поліпшили ефективність роботи розповів керівник добровільної пожежної команди Шпанівської громади Олександр Божок  на круглому столі на тему “Розвиток добровільного пожежного руху в Україні. Історії успіху”, з записом виступу можна ознайомитися нижче.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *