Vognebortsi

Вогнеборці

Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні

Вогнеборці

Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні

Кращі практики

ДПК с. Росохач Городенківської громади

Добровільна пожежна команда с. Росохач Городенківської громади, що на Івано-Франківщині запрацювала в жовтні 2022 року. Під опікою команди знаходиться 9 сіл.

“Зараз у команді — 12 добровольців, які працюють на волонтерських засадах”, — розповідає староста Росохацького старостинського округу Галина Мельничук.

Серед місцевих рятувальників — аграрії, педагоги Росохацького ліцею, працівники котельні. До роботи пожежної команди долучається також староста. Добровольців команди залучають не тільки до гасіння пожеж. Їхньої допомоги потребують всюди, де виникають будь-які надзвичайні події. До прикладу, рятувальники можуть бути корисними, коли виникатимуть повені.

“У нас є ще відділення у селі Виноград, то разом з ними за ці два роки мали 41 виїзд, – каже начальник «ДПК село Росохач» Михайло Федорів. – Було 40 пожеж. З них сім побутових. Горіли господарські будинки, гаражі. Решта викликів – загорання сухої трави”.

Завдяки активній участі громади в проєктах Фонду міжнародної солідарності, націлених на розвиток системи цивільного захисту “на місцях”, вогнеборців вдалося забезпечити необхідним спорядженням, облаштувати пожежне депо та оновити приміщення класу безпеки в Росохацькому ліцеї.

Це допомогло не лише зміцнити систему цивільного захисту громади та позитивно вплинути на прихильність місцевих до добровільного пожежного руху, але й зацікавити молодь та передати їм необхідні навички та знання, що нерідко здатні врятувати життя.

“Як надати першу допомогу, то діти дуже хочуть знати, – розповідає директор ліцею Микола Масевич. – І від ДСНС хтось приїжджає – діти вчаться розрізняти снаряди. Хай би це не знадобилося, але вчимося. Усі експонати дерев’яні, усе безпечне. Металошукач іграшковий, але дитина знає, де його застосувати. Військові, які у відпустку приходили, також тут уроки проводили. Розповідали, що має бути в аптечці, показували, як користуватися турнікетами.”

До пожежників-добровольців часто з екскурсіями приходять школярі. Галина Мельничук і Михайло Федорів кажуть, що так виховують собі наступників.

ДПК с. Зав’язанці Мостиської громади

“Про такі добровільні команди дізнався від мого хорошого друга з ДСНС Юрія: він бачив такі команди за кордоном, наприклад, у Польщі, та мав друзів-добровольців, з якими й мене познайомив.У нашій пожежній команді я – активний учасник. Можна сказати, що її «локомотив», бо почав цю ідею просувати серед людей”, — розповідає Ігор Панчишин, член добровільної пожежної команди села Зав’язанці.

У 2021 році місцева влада схвалила ідею, створити ДПК у Зав’язанцях. Завдяки участі у проєкті Фонду міжнародної солідарності «Вогнеборці. Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні», добровольці отримали 12 комплектів пожежної форми, чоботи, шоломи, помпи, генератор, обладнання, а також отримали змогу пройти спеціалізоване навчання за програмою ДСНС.

Місцеві вогнеборці власноруч полагодили пожежну машину, яку отримали з чергової частини, що в свою чергу значно зменшило час реагування на надзвичайні ситуації. А також “розширило можливості для допомоги” добровольців. Наприклад, команда навіть виїжджала на допомогу, коли взимку застряг автобус через снігові замети.

“Був випадок, коли надійшов виклик об 11 годині вечора, а ми за три хвилини біля машини вже. Заскочили в неї, поїхали й упоралися з вогнем. Тоді під’їхали державні пожежники й уже розбирали залишки, виносили. Виїжджали на пожежі будинків, сараїв – і в наше село, і в сусідні. Особливо в перші дні війни у нас люди активно почали навесні сухостій спалювати” — розповідає пан Ігор.

Місцеві жителі швидко зрозуміли усі переваги кваліфікованих вогнеборців “під рукою”, а деякі односельчани навіть виявили бажання долучитися.

Завдяки різноманітним тренінгам, 5-тиденному літньому табору, де школярі відвідали державну пожежно-рятувальну частину та мали безліч цікавих активностей, а також реалізації проєкту за підтримки Фонду міжнародної солідарності, в рамках якого було закуплено дитячу форму та навчальні матеріали на тему пожежної та домедичної безпеки, вдалося привернути увагу до добровільного пожежного руху і молодого покоління.

Нині, члени ДПК с. Зав’язанці у вільний час активно відпрацьовують свої навички, аби бути готовими прийти на допомогу.

Пан Ігор розповідає, що в будні, звісно, добровольці працюють, але в неділю є час для тренувань, куди запрошують всіх охочих. Особливу увагу зараз хочуть приділити домедичній допомозі: як правильно носити поранених, перев’язувати рани тощо.

Більше про мотивацію вогнеборців с. Зав’язанці  – дивіться у сюжеті DW.