Василь Кундрик, консультант Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні
Сталість пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення добровільної пожежної охорони (далі – ПРП ДПО) значною мірою залежить від розбудови молодіжного руху при відповідному підрозділі. Усвідомлюючи це, часто засновники ПРП ДПО намагаються залучати певною мірою неповнолітніх осіб до діяльності підрозділів: до безпечних видів робіт, зокрема популяризації пожежної безпеки, освітніх заходів, ініціатив зі збору коштів тощо. Тим паче, що чинне законодавство це прямо передбачає та окреслює ролі, до яких можуть долучатись неповнолітні. Наприклад, абзац восьмий частини другої статті 63 Кодексу цивільного захисту України (далі – КЦЗУ) непрямо вказує на можливість залучення неповнолітніх до забезпечення добровільної пожежної охорони, але відводить виключно визначені ролі:
- «…Учасники пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення добровільної пожежної охорони, які не відповідають вимогам, встановленим абзацом п’ятим цієї частини, беруть участь у діяльності пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення добровільної пожежної охорони виключно в межах виконання завдань, передбачених пунктами 1-3 частини тринадцятої цієї статті.
- Абзац п’ятий частини другої цієї статті регламентує вимоги до членів ПРП ДПО (тобто повноліття, повна цивільна дієздатність, придатний стан здоров’я). Як висновок, норма допускає наявність учасників, які не відповідають цим вимогам.
- Пункти 1-3 частини тринадцятої цієї статті визначають такі ролі:
1) проводити серед населення просвітницьку та інформаційну діяльність з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту;
2) популяризувати добровільну пожежну охорону;
3) брати участь у публічних, масових та інших заходах, що організовуються та проводяться органом місцевого самоврядування, громадською організацією або суб’єктом господарювання, іншою юридичною особою, що прийняли рішення про утворення відповідного пожежно-рятувального підрозділу для забезпечення добровільної пожежної охорони.
Тобто стаття 63 КЦЗУ1, хоч і дещо завуальовано, але передбачає залучення неповнолітніх як учасників ПРП ДПО, але виключно для просвітницьких, інформаційних, популяризаційних, публічних та масових заходів.
Додатково залучення неповнолітніх, вже прямо, передбачається Порядком утворення та функціонування пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення добровільної пожежної охорони, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 р. № 3142. Пункт 12 передбачає, що учасниками пожежно-рятувальних підрозділів можуть бути неповнолітні особи, прийняття яких здійснюється за письмовою згодою їх батьків або інших законних представників.
Таким чином, проміжний висновок: залучення неповнолітніх можливе, але виключно для визначених законодавством завдань (які не несуть ризику для неповнолітніх) та за умови письмової згоди батьків чи законних представників, яка надається до прийняття до підрозділу.
Окремо варто звернути увагу, що у розумінні законодавства неповнолітньою особою відповідно до частини другої статті 6 Сімейного кодексу України є дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, а не будь-яка особа, яка не досягла повноліття. Діти меншого віку означуються як «малолітні». Тому до діяльності ПРП ДПО у статусі учасників можуть долучатись лише особи старше 14 років.
Водночас, крім залучення неповнолітніх до складу учасників ПРП ДПО, законодавство передбачає можливість залучення дітей до дружин юних рятувальників-пожежних (далі – ДЮРП). Хоча діяльність осередків ДЮРП є спорідненою з діяльністю неповнолітніх учасників ПРП ДПО, ДЮРП як явище виникло раніше та отримало окреме правове регулювання. Так, досі чинним залишається Положення про дружини юних рятувальників-пожежних, затверджене спільним наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Міністерства освіти і науки України від 03.03.2006 №119/1503. Умови залучення неповнолітніх до ДЮРП відрізняються, однак не варто ототожнювати їх з командою учасників ПРП ДПО. Так, учасники ПРП ДПО координуються керівництвом відповідного підрозділу, залучаються до заходів, які організовуються саме підрозділом і по суті є молодіжним резервом (у випадку неповнолітніх) для залучення їх у майбутньому як членів після досягнення ними повноліття. ДЮРП ж, відповідно до згаданого положення – це добровільні об’єднання учнів та вихованців, які створюються з метою виховання у них свідомого ставлення до власної безпеки та безпеки оточуючих, формування здорового способу життя учнів. Тобто це об’єднання, які створюються на базі закладів середньої та позашкільної освіти. Діяльність ДЮРП спрямована на популяризацію пожежної безпеки, екологічну просвіту, допомогу громадським організаціям у пропаганді безпеки життєдіяльності серед дітей, коли діяльність учасників ПРП ДПО спрямована на населення загалом. Крім цього, координаторами ДЮРП зазвичай є представники Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), коли учасників ПРП ДПО координує представник самого підрозділу. Звісно, за певних умов діяльність ДЮРП та учасників ПРП ДПО накладається (наприклад, організація просвітніх заходів у школах), та, ймовірно, одні і ті самі діти можуть бути як в складі ДЮРП, так і учасників ПРП ДПО, однак чинне законодавство все-таки розмежовує ці утворення та встановлює дещо різні вимоги до залучення неповнолітніх.
Так, відповідно до пункту 3.1. згаданого вище положення членами дружини юних рятувальників-пожежних можуть бути учні, вихованці віком від 10 до 18 років, які виявили бажання брати участь у роботі дружини. Пункт 3.3. визначає, що прийом у члени дружини юних рятувальників-пожежних здійснюється на основі усної заяви на загальному зборі дружини (тобто без письмової згоди батьків чи законних представників). Водночас відповідно до пункту 3.2. дружина юних рятувальників-пожежних створюється за наявності не менше 10 членів (коли для учасників ПРП ДПО мінімальної кількості не встановлено).
Крім цього, на практиці виникають деякі інші питання залучення неповнолітніх. Відповідно до статті 63 КЦЗУ до суб’єктів, які можуть утворювати ПРП ДПО, належать громадські організації. Громадські організації (ГО) також передбачають можливість зарахування до складу її членів. Такий статус надає змогу приймати участь у вищому органі управління такої організації (зазвичай називається «загальні збори»). Частина перша статті 8 Закону України «Про громадські об’єднання» передбачає, що членами (учасниками) громадської організації, крім молодіжної та дитячої, можуть бути особи, які досягли 14 років. Однак членство у громадській організації та членство у ПРП ДПО, створеній при ГО, в розумінні КЦЗУ – це різні правові статуси. Особа може бути членом ПРП ДПО, але не бути членом громадської організації, яка його утворила, і навпаки. Членство в громадській організації дає змогу брати участь в голосуванні на загальних зборах щодо питань діяльності організації, членство в ПРП ДПО – брати участь у пожежогасінні, на яке залучається підрозділ. Так само і з учасниками ПРП ДПО – особа може мати статус члена громадської організації, але не бути учасником підрозділу і навпаки. Відтак норма про можливість залучення осіб, які досягли 14 років, як членів громадської організації не свідчить про їх можливість залучення як членів ПРП ДПО (тобто залучати до пожежогасіння) – це прямо заборонено КЦЗУ.
Щодо цього питання є реальний кейс, який надходив до розгляду командою Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні.
Обставини кейсу
В одній з територіальних громад України було вирішено створити ПРП ДПО. Такий підрозділ був утворений на базі місцевої громадської організації, яку зареєстрували для цих цілей. Під час набору членів ПРП ДПО до складу команди долучили сімнадцятилітню особу, яка мала сильну мотивацію брати участь у діяльності підрозділу. Для уникнення демотивації такої особи її зарахували до складу членів ПРП ДПО та направили разом з усім складом команди на первинну підготовку, визначену законодавством. Представники територіальної громади звернулись до команди Представництва Фонду міжнародної солідарності в України за порадою щодо оцінки відповідності дій законодавству та можливих способів утримання неповнолітньої особи в команді.
У такій ситуації навіть близька до повноліття особа не може стати членом ПРП ДПО, оскільки законодавством визначено, що ними можуть бути тільки повнолітні. Включення такої особи до складу членів ПРП ДПО та направлення на підготовку було помилковим. Команда Представництва порадила виправити цю помилку. Така особа зможе стати членом ПРП ДПО тільки на наступний день після 18-го дня народження (оскільки відповідно до законодавства в день народження вважається, що вік людини відповідає поточному значенню).
Як у зазначеному кейсі ПРП ДПО може утримати вмотивовану особу в полі діяльності команди? Громадська організація має передбачити у своєму статуті можливість та порядок залучення до складу її членів неповнолітніх осіб. Цій сімнадцятилітній особі можна запропонувати долучитись як члену до діяльності громадської організації. Крім цього (а також незалежно від зарахування до членів ГО), на час до досягнення повноліття таку особу можна зарахувати до учасників ПРП ДПО. Офіційне залучення до пожежогасіння такої особи неможливе, але вона зможе приходити на відпрацювання вправ і тренування команди, а також допомагати у іншій діяльності, яка не пов’язана з безпосереднім виїздом на виклики, що допоможе втримати мотивацію протягом року.
Підсумовуючи, ми бачимо, що законодавство щодо залучення неповнолітніх до діяльності ПРП ДПО є доволі чітким, хоча й через наявність подібних за найменуванням правових статусів може виникати деяка плутанина у трактуванні. Для того, щоб систематизувати подану вище інформацію, пропонуємо ознайомитись з таблицею нижче:
Вид залучення / Нижня вікова межа | 10 років | 14 років | 18 років |
Членство в ДЮРП | Так. Згода батьків чи законних представників непотрібна. | Так. Згода батьків чи законних представників непотрібна. | Ні. Членами ДЮРП є лише діти. |
Залучення як учасника до ПРП ДПО | Ні. Можливо з 14 років. | Так. Потрібна письмова згода батьків чи законних представників. | Так. |
Залучення як члена до ПРП ДПО | Ні. Можливо з 18 років. | Ні. Можливо з 18 років. | Так, за умови повної цивільної дієздатності та придатного стану здоров’я. |
Членство в громадській організації, яка є засновником ПРП ДПО | Ні. Можливе залучення до членства у дитячих чи молодіжних громадських організаціях, однак принцип розумності вказує, що такі ГО не будуть засновниками ПРП ДПО. | Так. Вимоги щодо згоди батьків чи законних представників немає. | Так. |